Chat with us, powered by LiveChat

Druk wielkoformatowy

Specyfikacja produkcji

 
Duży format oznacza produkcję plakatów, banerów, billboardów, bitmap, reklam typu „city light” i „back lights”, szyldów, tapet fotograficznych, roll-upów. Produkcja może odbywać się na wielkoformatowych maszynach cyfrowych - ploterach, także maszychch arkuszowych lub zwojowych, na różnych podłożach, zarówno papierowych, jak i syntetycznych. Niektóre produkty można wytwarzać tradycyjną techniką offsetową na wielkoformatowych maszynach arkuszowych przy użyciu specjalnie przygotowanego papieru.
Produkty w największym formacie często składają się z wielu elementów połączonych w miejscu produkcji lub zmontowanych w miejscu ekspozycji.

Problemy i wyzwania

Druk wielkoformatowy wymaga przede wszystkim odpowiednich urządzeń obsługujących wymagane formaty. Techniki generowania obrazu na ogół nie różnią się od stosowanych w innych obszarach drukowania, jednak skala produktów wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia w radzeniu sobie z problemami wynikającymi np. z konieczności trwałego i odpornego na uszkodzenia połączenia elementów wielkogabarytowych zgodnie z wagą produktu i warunkami pogodowymi w miejscu ekspozycji. Kolejny problem wynika z konieczności właściwego kompletowania zestawów elementów niezbędnych do wytworzenia gotowego produktu w miejscu wystawienia, a także właściwego zarządzania mutacjami produktów (np. Wymiana pojedynczych paneli w billboardach).
W przypadku produkcji z wykorzystaniem tradycyjnej techniki offsetowej innym problemem jest bardzo duża ilość makulatury rozbiegowej powstającej przy ustawianiu maszyn, która w przypadku niskich nakładów może nawet przekroczyć liczbę arkuszy produkcyjnych; prawidłowe rozliczanie tych kwot ma duże znaczenie, ponieważ ceny papieru do drukowania stale rosną. Po zakończeniu produkcji konieczne jest również prawidłowe zapisanie i przekazanie informacji o liczbie odbiorców, do których produkt jest wysyłany w celu umieszczenia w miejscu ekspozycji.
 

Wybierz rozwiązanie

Szukasz więcej informacji?